הוראות לשתילת ורדים

איך לבחור שתיל?

מומלץ לשתול את הורדים בתקופת החורף בחודשים ינואר- פברואר כשהם גלויי שורש, אבל ניתן לשתול אותם ממיכלים כל השנה.

כאשר הורדים חשופי שורש ניתן לבחון אותם- שתיל בריא של ורד הוא בעל מערכת שורשים ארוכה, כ-30 ס"מ ומסועפת לכל הצדדים. לשתיל יהיו 2-4 זרועות מעוצות באורך של כ-20 ס"מ. בכל זרוע יהיו מספר "עיניים". יתכן שחלקם יהיו כבר בשלבי לבלוב. מהרכישה עד לשתילה יש לשמור על לחות השורשים.

מקום השתילה המתאים:

בעת בחירת מקום השתילה רצוי לשים לב לגורמים הבאים:

א. יש לשתול בשמש מלאה – מינימום שש שעות שמש בקיץ כדי לקבל פריחה יפה.

ב. על הקרקע להיות מנוקזת ומדושנת היטב. מומלץ לדשן בדשן אורגני כמו קומפוסט או הומוס.

ג. יש להמנע משתילת ורדים ליד עצים או שיחים גדולים בגלל הצל והתחרות על מזון ומים בקרקע.

הכנת השתיל:

את השתיל יש לשמור במקום מוצל ולדאוג שהשורשים ישארו לחים ולא יתייבשו בשמש או ברוח עד השתילה. ורד חשוף שורש מומלץ לשתול באותו יום או למחרת ולא להמתין הרבה עם השתילה.

נטיעה:

 1. יש לחפור בור בגודל 40 X 40 X 40 ס"מ.
 2. את הבור ממלאים בתלולית אדמה בגובה 15 ס"מ.
 3. אוחזים את השתיל במרכז הבור כך שהשורשים פרושים לצדדים ולמטה בצורתם המקורית ומקום ההרכבה בגובה פני הקרקע.
 4. מכסים בעדינות את השורשים באדמה ולאחר המילוי מושכים בזהירות את השתיל כלפי מעלה כך שתפוח ההרכבה יהיה בגובה 5 ס"מ מעל פני הקרקע.
 5. יוצרים גומה בצורת צלחת מסביב לשתיל וממלאים במים.
 6. לאחר יום משקים שוב ע"י מילוי הגומה (גם אם יורד גשם) ובמשך כחודש ימים יש להשקות לרוויה כל 3 ימים ולהקפיד שאיזור השתיל יהיה תמיד רווי.

 

תהליך קליטת הורד אורך מספר שבועות במהלכן צריך לשמור על רטיבות הקרקע. לא רצוי לדשן בתקופת הקליטה.

השקיה ודישון:

הורדים זקוקים להשקיה מסודרת ורבה. משקים גם בחורף כשיש עצירת גשמים. במישור החוף, בקיץ- בחודשים מאי ויוני, זקוק הורד לכ-5 ליטר מים ליום ובחודשים יולי אוגוסט לעלות עד 10 ליטר ליום. מומלץ להשקות לפחות פעמיים בשבוע ואז הכמות תהיה כ-17 ליטר לורד. יש לזכור כי השקיה עודפת ותנאי ניקוז לקויים גורמת להצהבה ונשירת עלים. רצוי להשקות מתחת לנוף כדי להפחית מחלות עלים. באדמות קלות יש להשקות יותר.

השקיה אידיאלית לורדים היא בכמות של 15 קוב לדונם כל 3-6 ימים בהתאם למזג האויר. יש להבדיל בין השקיה של שתיל צעיר בזמן קליטתו ובין שתיל בוגר שאותו ניתן להשקות בצורות שונות. להלן מספר הנחיות להשקיה נכונה יותר של ורדים שיתאימו לתקופה זאת:

 • שימוש באמצעים אגרוטכניים כגון חיפוי קרקע – שימוש נכון בחיפוי קרקע יכול לחסוך עד 40% מכמות המים!!
 • הפחתת השקיה- בתקופה בה אנו נדרשים לחסוך במים, ניתן להשקות את הורדים הבוגרים בכמות קטנה- זהו אחד מהיתרונות של הורדים: תהיה פגיעה מסוימת במשך הפריחה, אך ההפחתה לא תגרום לתמותת השתיל!
 • הצמאת הורדים בחודשי הקיץ – בורדים בוגרים, בני למעלה משנה ניתן בחודשי הקיץ להפחית ואפילו בקרקע כבדה להפסיק את ההשקיה. המחיר לכך יהיה הפחתת הפריחה, אך הפיצוי לכך יהיה בהשקיית רוויה בתחילת הסתיו, אשר תגרום לפריצות ענפי מים חדשים ולגלי פריחות מרהיבים ביופיים בסתיו ובחורף.

  אדמה נקיה מעשבים ומאווררת תורמת להתפתחות טובה של השתיל ולפריחה שופעת יותר.

החל מהלבלוב באביב ועד בוא החורף מומלץ לדשן את הורדים, כחצי שנה לאחר השתילה. הדישון יכול להעשות בדישון בשחרור איטי וכך ניתן לדשן אחת למספר חודשים- כמצוין על האריזה. בדשן מסוג 20-20-20 ריכוז הדשן יהיה כ-10 גרם למ"ר. דשן אורגני כגון הומוס, קומפוסט ודשנים מרוכזים גם מומלץ לדישון שיחי ורדים.

 

גיזום הורד

את הניצנים הראשונים בשנה הראשונה רצוי לקטום על מנת לחזק את זרועות השתיל. מועד גיזום שיחי הורדים הוא עם התנפחות העיניים בערך בתחילת פברואר.

מטרות הגיזום הינן:

א. לשמור על שיח פתוח בצורת גביע כדי שהאור יגיע לכל חלקי הצמח.

ב. לסלק ענפים יבשים ולשמור על תפוח ההרכבה חשוף ונקי מסורים.

ג. לשמור על שיווי משקל בין ענפי השיח כך שלא כל הענפים ייטו לכיוון אחד.

עקרונית גוזמים כחצי ס"מ מעל עין שפונה כלפי חוץ, כשקוטר הענף אותו משאירים הוא לפחות 1 ס"מ והעין הנשארת היא השלישית מתחילת הענף.