• למה לדשן? הדשן מכיל מינרלים שהם אבני היסוד לבניית חלקי הצמח השונים. מאגר המינרלים בקרקע קטן בשל קליטתם על ידי הצמח, התנדפותם לאוויר והעובדה שהם נשטפים לעומק הקרקע.

 • מתי לדשן? כדאי לדשן במינון הנכון לפני הופעת סימני מחסור. הדישון יינתן בעיקר בתקופת הגידול של הצמח ולא בתקופה בה הצמח נמצא בתרדמה. רוב הצמחים בארץ ייהנו מדישון בעונות המעבר ולא בשיא הקיץ והחום מלבד הדקלים. בחורף מוטב להפסיק לדשן.

 • כמה לדשן? באופן כללי עדיף תמיד לדשן במנות קטנות ולעיתים תכופות ולא במנה אחת ולעיתים רחוקות.

 • מהו דשן אורגני? דשן אורגני מכיל יסודות מקרו שמקורם הוא טבעי. הוא משתחרר לאט יותר, האפקט שלו ראוותני פחות אך הוא אינו מאיץ את הצימוח וחוסך בגיזומים מיותרים בעקבות צימוח מוגבר. כיוון שמקורו בטבע, הוא מתפרק לחלוטין, הוא גם אינו נשטף למי תהום ומכאן שהוא הדשן האקולוגי ביותר.

 • האם מחסור בדשן מזיק לצמח? כאשר חסרים לצמח מינרלים, נפגע הצימוח ולעתים נפסק כליל. הפגיעה עשויה להתבטא בהאטה בגידול של העלים, הגבעולים , השורשים, בהיעדר צימוח חדש, בהיעדר פריחה וכן בירידת כושר עמידות הצמח למחלות ומזיקים.

 • איך מזהים סימני מחסור בצמח? למחסור במינרלים יש ביטויים שונים, למשל, עלה בהיר שהעורקים שלו כהים או עלה ירוק שעוקריו בהירים במיוחד, ולעיתים מופיע כתם בהיר בראש העלה ובבסיסו וצורת הכתם אף היא משמעותית. במילים אחרות, האבחון איננו פשוט ויש להעזר באיש מקצוע כדי לפרש את סימני המחסור. לאבחנה מדויקת יש לבצע בדיקות מעבדה בעלה ובקרקע.

 • לאילו יסודות מינרליים זקוק הצמח? המינרלים להם הצמח זקוק בכמויות גדולות נקראים יסודות המקרו (מקרואלמנטים) וביניהם ניתן למצוא את: אשלגן (K), זרחן (P) חנקן (N). האות בסוגריים מציינת את הסימול הכימי של היסודות והוא מופיע על גבי האריזה לציון היחס בין המרכיבים המינרליים בדשן. לדוגמא : :12:6:4 . זו צורת רישום בה המספרים מציינים את אחוז היסודות בדשן לפי הסדר הקבוע –NPK.

מינרלים שהצמח צורך בכמויות קטנות נקראים יסודות מיקרו (מיקרואלמנטים). לדוגמא- ברזל, בורון, נחושת, אבץ, מוליבדן. יחד עם זאת, גם יסודות המיקרו, הנצרכים בכמויות קטנות, הם חיוניים לא פחות מיסודות המקרו. לגורמים שונים כמו חומציות הקרקע, נוכחות מינרלים אחרים, רטיבות הקרקע, טמפרטורת הקרקע ועוד יש השפעה על קליטת המינרלים.

 • האם יש סכנה בדישון יתר? דישון עודף מסוכן לצמחים, למבנה הקרקע וגם עלול לזהם את מי התהום שלנו.

באשר לצמח, מתן דישון בריכוזים גבוהים מעבר למומלץ יגרמו במקרים הקלים לצריבות בקצוות העלים כתוצאה מהמלחה (הדשן הוא מלח לכל דבר בהקשר זה). במקרים קיצוניים קיימת סכנה שהצמח ימות.

דישון יתר מזיק גם כשמשתמשים בדשן בשחרור איטי. ניתן לתקן נזקים של דישון עודף אם משקים את הצמחים השקיה גדושה מאוד עד שעודף המינרלים יישטף מן הקרקע. שטיפה כזו רצויה גם כחלק משגרת ההשקייה בקרקע, במיכלים על גג ובעציצי הבית.

 • מהו דשן בשחרור איטי או מבוקר? זהו דשן הבנוי מתלכידים קטנים בצורת גרגרים. השתחררות הדשן מהתלכידים תלויה בגורמים שונים שאותם קבע היצרן. גורמים אלה עשויים להיות טמפרטורה, רטיבות הקרקע או פירוק ביולוגי של קליפת התלכיד על ידי מיקרואוגניזמים קרקע.
  השימוש בדשנים כאלה מאפשר לדשן אחת לתקופה ארוכה ובכך יתרונם הגדול. יחד עם זאת, דשן בשחרור איטי מאפשר ניצול טוב יותר של הדשן בכך שהוא מונע עודפי מינרלים בקרקע ושטיפתם למי תהום. משום כך הוא נחשב לדשן ידידותי יותר לסביבתו מאחרים.
  הדשנים בשחרור איטי נבדלים בתכולת המינרלים (יחסי הNPK) וגם בקצב השחרור של המינרלים הנע בין 3 חודשים לשנה. בדרך כלל גם קצב השיחרור מושפע מטמפרטורת הקרקע ורטיבותה או מפעילות חיידקים בקרקע.

 • האם חשוב באיזה דשן משתמשים? אפשר להשתמש בדשן כללי לכל הצמחים בגינה כל עוד הוא מכיל את שלושת יסודות המקרו ( חנקן, זרחן ואשלגן –NPK) ובתנאי שמקפידים על הוראות השימוש בדשן. המהדרין יתאימו את הדשן למטרתם באופן מדוקדק יותר –
  דשן למדשאה – דשן שנועד להגביר את צימוח העלים הירוקים ולא להגביר את הפריחה. הדשן יתבסס בדישון אביבי על אחוז גבוה של חנקן ביחס לאשלגן ולזרחן. בדשן חורפי למדשאה יהיה אחוז האשלגן גבוה יותר מזה שבדשן המדשאה הרגיל.
  דשן להגברת הפריחה והתנובה ולעידוד צמיחת שורשים – דשנים כאלו מכילים אחוז גבוה של זרחן ביחס לחנקן.
  דשן חורפי – דשן שאחוז האשלגן בו גבוה יחסית לאחוז החנקן.
  דשן חומצי – דשן שנועד להוריד את רמת החומציות ( PH ) בקרקע למען צמחים מסוימים הזקוקים לכך: אזלאה, הורטנסיה, קמליה, גרדניה, ואחרים. בקרקעות הארץ פעולתו מוגבלת אך בתערובות גידול למיכלים הוא יעיל יותר.
  דשן עתיר ברזל – דשן כזה נועד לפתור בעיות של מחסור בברזל הניכר בדרך כלל בהצהבת העלים. צמחים הרגישים למחסור בברזל בקרקע הם עצי לימון, גרברה, הורטנסיה, ברונפלסיה ועוד. גם מדשאות סובלות לעיתים ממחסור בברזל, אך לא כל הצהבה של המדשאה משמעותה מחסור כזה.
  חלק מהדשנים מכילים בנוסף ליסודות המקרו גם יסודות מיקרו והדבר מצוין על גבי האריזה. דשנים כאלה עדיפים על דשנים ללא יסודות מיקרו. ישנן גם תערובות קרקע המועשרות בדשן.

 • איך לדשן? דשן מוצק (גרגרים או אבקה) מפזרים או מצניעים בקרקע. דשן אבקתי אפשר גם להמיס במי ההשקיה (בעזרת מתקן מיוחד) ודשן נוזלי אפשר גם למהול במי ההשקייה וגם לרסס ריסוס עלוותי.