מדריך הכנת הגינה לחורף!


להלן מדריך קצר שיעזור לכם להכין את הגינה לקראת התקופה הקרה של השנה.

 

1_172785306

רוב הצמחים בגינה נכנסים ל"תרדמה" בעונת החורף, עד לאביב. כדי להרוויח את מופעי הפריחה המרהיבים של הסתיו, ולהכין את הגינה לקראת החורף, יש לבצע מספר מהלכים שיעזרו לנו להפיק את המיטב מהגינה.

נתחיל מזה שהשקיות הקיץ והחום התמידי, גרמו בין השאר לכך שהאדמה התקשתה ונהייתה מעט סגורה למעבר חמצן. יש צורך להפוך את האדמה ולאווררה, על מנת לחדשה ולטייבה. לאחר אוורור האדמה, רצוי מאוד לפזר קומפוסט ביחס של 10ל' למטר רבוע, על מנת לספק לצמחיה מזון לקראת החורף. ניתן גם לפזר קומפוסט באופן פרטני לכל צמח, אך בכל מקרה יש להקפיד להצניעו אחרת הוא לא יתפרק ולא יהיה זמין לצמח. הסתיו הנו זמן טוב לתיחוח האדמה, פיזור זבל אורגני וקומפוסט והצנעתו בקרקע, גיזום ענפים יבשים, עיצוב, ניקוי ורענון הגינה. כמו כן זהו זמן מתאים לנטיעת עצי פרי מסוגים שונים מכיוון שיש להם זמן לבסס את שורשיהם היטב לפני כניסת החורף. בנוסף לכך, הטמפרטורות הנוחות יקלו עליהם את המעבר וההעתקה לביתם החדש.

חודש נובמבר הוא החודש האחרון בו מומלץ לדשן לפני החורף. במידה והטמפרטורות בנובמבר נמוכות יש להימנע מדישון גם במהלך חודש זה. בתקופת החורף אין לדשן היות ופעילות הצמחים פוחתת ועל כן אין ביכולתם לקלוט את הדשן שבקרקע ועלול להיגרם להם נזק – הצמח נשרף מעודפי דישון. בתחילת האביב נחזור לדשן בהדרגה.

הופעת מזיקים בסוף הקיץ ותחילתו של הסתיו שכיחה מאוד, בעיקר אודות לעבודות חקלאיות הנעשות בתקופה זו. המזיקים אשר בהם אתם עלולים לפגוש הם בעיקר סוגים של כנימות רכות, מיני עש ופרפרים, בהם "פרודניה", ו"אגרוטיס" העלולים להופיע בדשא. אי לכך יש להיות מוכנים עם חומרי הדברה שונים. ככלל, מומלץ לרסס את הצמח רק כאשר נראות פגיעות באמירי הצמח, כיוון שפגיעה כזו עלולה לפגוע בהתפתחות עתידית.

ירידת הטמפרטורה מאפשרת גם צמצום הדרגתי בהשקיית הצמחים. נציין כי מומלץ להשקות לעיתים קרובות בכמויות מים קטנות.  אין להפסיק את ההשקיה כל עוד לא יורדים גשמים סדירים. גם בעונה הגשומה, עצירת גשמים של שבוע או יותר מחייבת השקיה קלה.

קניפופיה אשכולית

 לכל עונה יש את היופי שלה ואת הייחוד שלה. נעקוב אחרי השינויים המתחוללים בגן, נצפה בעצים שמתכוננים לשלכת ומשנים את צבע העלים. הכל מתרחש בשקט ובהדרגה. אם נהייה שם כשצריך בשביל העצים שלנו, הם יחזירו לנו אהבה בדרכם, כל אחד בעונה ובזמן שלו, בפרי, בפרח, בלבלוב ובניחוח והכיף כולו שלנו.

לאחר שסיימנו את תחזוקת הצמחים הקיימים ותשתית הגינה, הגיע הזמן לרענון ושתילה. עונת הסתיו מצוינת לשתילה של צמחים שונים ולנטיעה של עצים. הירידה בטמפרטורות, מאפשרת לצמחים הקלטות נוחה וקלה יותר. כמו כן, שתילה בעונת המעבר מאפשרת לצמח להתבסס ו"להתכונן" לקראת החורף על מגוון בעיותיו.

חודש אוקטובר הוא הזמן לזרוע את פרחי האביב – פשתה, אפונה ריחנית, כובע נזיר, דלפיניום חד שנתי, אשולציה ועוד. את פרחי הבר המקסימים (פרגים, תורמוסים, כוכבנים) יש לזרוע מעט מאוחר יותר וכך גם זרעי הירקות החורפיים- מלפפון, עגבנייה, חסה, כרובית וגזר.

שתילה מהנה – משתלת משק 66!!!

פוסט זה פורסם בקטגוריה מידע והדרכה. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה