הגנה על הגינה מפני מזיקים


כיצד תזהו מזיקים שונים בגינתכם ומהי דרך הטיפול הטובה ביותר?

knimaa

המזיקים הפועלים בגינות פוגעים בחמישית מהצמחים בגינה והצמחים שבדרך כלל נפגעים הם עצי פרי, צמחי ירק וצמחי מאכל ותבלין. המזיקים דואגים גם להופיע במועדים קבועים בכל שנה וגם אם נפטרנו מסוג מסוים של מזיק, ניתן לצפות לפגוש אותו באותה העונה בשנה הבאה. את המזיקים ניתן לפגוש מרבית השנה מלבד בחורף, שכן מרבית סוגי המזיקים רגישים מאוד לקור. פרט לסוגים שונים של אקריות הפועלות גם בחורף.

מזיק נפוץ ביותר הוא הכנימה. כנימות העלה מופיעות לרוב באביב ובסתיו. הן נטפלות לצמחים כמו עגבניות אבטיח או מלפפון, לגידולי ירקות, לפרחים ולעצי פירות הדר, נצמדות בעיקר לעלים הצעירים, מוצצות את נוזלי הצמח מתוך הגבעולים או השורשים ומחלישות אותו. הן גם מפרישות נוזל דביק, שמהווה קרקע להיווצרות פטריות שחורות (פייחת), שמופיעות בדמות נקודות שחורות על העלים. הכנימות גורמות גם לעיוותם של העלים, ומפריעות לצמיחה התקינה של הצמח.

גילוי מוקדם של כנימות העלה מקל על ההתמודדות – אם יש כנימות אחדות, אפשר לנגב אותן במטלית רכה. חשוב להקפיד לבדוק שוב בכל יום או יומיים עד שיעלמו לחלוטין.

zahall

מזיקים נוספים הם אקרית הקורים – עכביש קטנטן שמתרבה במהירות בעלים, וניתן לזהותו על ידי הקורים שהוא טווה באזור. האקרית מופיעה בעיקר בתנאים של יובש ונפוצה בוורדים, מלונים, אבטיחים ועגבניות ובצמחי נוי.
גם זחלי העש נפוצים ופעילים בעיקר במדשאות, בגינות הירק ובגינות התבלינים. זחל הפודניה, למשל, תוקף את הדשא בחודשי הקיץ וגורם להתייבשות חלקים גדולים מהמדשאה.

דרך אחת להתגוננות מפני מזיקים היא הדברה או שימוש בחומרי הגנה אורגניים ולא אורגניים. שימוש בהדברה בדרך של ריסוס יכול להיעשות כצעד מניעתי לכלל המזיקים או כטיפול במזיק ספציפי לאחר הופעתו. ניתן לשכור את שירותיה של חברת הדברה, או לרכוש חומרי הדברה לשימוש ביתי, כאשר את תכשירי ההגנה ניתן להתאים לסוג הפרחים או לסוג המזיק לאחר שזוהה.

ered

שיטות אחרות להתגונן מפני מזיקים ומבלי להשתמש בחומרים רעילים, כוללות את ההדברה הביולוגית או שימוש בפתרונות טכניים וטכנולוגיים כמו הדברה אלקטרונית, אשר מרחיקה מזיקים מבלי לפגוע בהם או בסביבה. בשיטה הביולוגית ניתן לזהות את סוג המזיק ולהתערב בסביבה הביולוגית על ידי שחרור של בעל חיים אחר, אשר יגרום להרחקתו של המזיק.

פוסט זה פורסם בקטגוריה מידע והדרכה. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה